Resultat 2013

Till de som kommit på 1:a, 2:a och 3:e plats finns priser. Därför viktigt att läraren tar kontakt med oss snarast möjligt

TOTALT deltog 1869 st elever

Mini (300 deltagare, p:146, f:154), max: 120p

 PLATS Namn Poäng Skola Kommun
1 Nilsson, Ellen 120 Stensbergskolan LJUNGBY
1 Sharifi, Emran 120 Stensbergskolan LJUNGBY
3 Havdrup, Linnea 117 Sundbyskolan SPÅNGA
4 Levin, Jonathan 112 Bohusskolan Bohus
4 Willny, Zacharias 112 Bohusskolan Bohus
4 Östman, Malte 112 Stensbergskolan LJUNGBY
7 Sörensen, Einar 109 Skatelövsskolan GRIMSLÖV
8 Hedlund, Loulou 108 Baldersskolan DANDERYD
8 Trende, Sofia 108 Baldersskolan DANDERYD
8 Aronsson, Tyra 108 Stensbergskolan LJUNGBY
8 Stolt, Melwin 108 Stensbergskolan LJUNGBY
8 Heimdahl, Elin 108 Småskolan Ljungsbro

Benjamin  (224 deltagare, p: 126, f:98), max: 192p

 PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1 Mörsky, Filip 192 43 Matfors Skola MATFORS
2 Yderberg, Anton 174 30 Nytorpsskolan RÖNNINGE
3 Berling, Jens 170 43 Gunnesboskolan LUND
4 Viberg, Pontus 169 26 Nytorpsskolan RÖNNINGE
5 Wohnerow, William 166 29 Almekärrsskolan LERUM
6 Håkansson, Hampus 160 46 Nytorpsskolan RÖNNINGE
7 Holm, Olle 156 39 Toltorpsskolan MÖLNDAL
8 Ahlsén, Ellen 153 31 Almekärrsskolan LERUM
9 Antonsson , Madeleine 153 38 Almekärrsskolan LERUM
10 Norrsell , Ragnar 152 26 Toltorpsskolan MÖLNDAL

Cadet (447 deltagare, p: 244, f: 203), max: 192 p

 PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1 Holmberg, Viktor 192 23 Withalaskolan VETLANDA
2 Olsson, William 177 45 Käppala skola 5-9 LIDINGÖ
3 Sterner Jonsson, Elisa 176 36 Vittra Telefonplan HÄGERSTEN
4 Bjuréus, Elin 176 45 IES Karlstad KARLSTAD
4 Olsson, Åsa 176 45 Tingvallaskolan SÄFFLE
6 Kierkegaard, Axel 172 44 Käppala skola 5-9 LIDINGÖ
7 Salomonsson, Sofia 168 13 Spånga Grundskola SPÅNGA
8 Bergström, Matilda 164 26 Spånga Grundskola SPÅNGA
9 Aspen, Kevin 160 31 Fäladsgården LUND
10 Hellvig, Jonatan 160 34 Käppala skola 5-9 LIDINGÖ

Junior (422 deltagare, p: 226, f: 196), max: 184p

 PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1 Palmér, Saga 164 45 Fribergaskolan DANDERYD
2 von Ahn, Henrik 160 45 Minervaskolan UMEÅ
2 Syndy, Shinwar 160 45 IES Karlstad KARLSTAD
4 Olofsson, Simon 148 45 Ytterbyskolan YTTERBY
5 Degerman, Marcus 144 45 Ytterbyskolan YTTERBY
5 Well, Jonas 144 45 Ytterbyskolan YTTERBY
5 Thörnros, Edvard 144 45 IES Karlstad KARLSTAD
5 Hillelson, Kalle 144 45 Fribergaskolan DANDERYD
9 Johansson, Philip 140 19 Withalaskolan VETLANDA
10 Holmberg, jona 140 34 Minervaskolan UMEÅ
11 Ahlman Bohm, Jacob 140 38 Minervaskolan UMEÅ
12 Campbell, Eric 140 42 IES Karlstad KARLSTAD

Senior (476 deltagare, p: 432, f: 44), max: 176p

 PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola Kommun
1 Nimstad, Emma 176 44 Danderydsgymnasium DANDERYD
2 Becedas, Adrian 156 40 Danderydsgymnasium DANDERYD
3 Tovatt, Sarah 155 45 Danderydsgymnasium DANDERYD
4 Wolfbrandt, Charlie  152 44 Nösnäsgymnasiet STENUNGSUND
5 Gardfjäll, Martin 152 38 Minerva Gymnasium UMEÅ
6 Granberg, Aron 152 45
Danderydsgymnasium
DANDERYD
7 Emanuelsson, John 144 45 Brinellgymnasiet NÄSSJÖ
8 Junede, Fredrik 143 45 Västerviks Gymnasium VÄSTERVIK
9 Sonnert, Daniel 140 39 GTG GÖTEBORG
10 Blikstad, Joakim 140 45 Danderydsgymnasium DANDERYD