Resultat 2017

TOTALT deltog 9697 elever, 5299 pojkar och 4397 flickor

Kategori Deltagare Lärare Skolor Orter Pojkar Flickor
Mini 1569 73 58 36 790 (50%) 779 (50%)
Benjamin 3509 102 90 56 1763 (50%) 1746 (50%)
Cadet 2409 75 67 42 1278 (53%) 1131 (47%)
Junior 1426 29 25 17 803 (56%) 623 (44%)
Senior 783 19 18 14 665 (85%) 118 (15%)
TOTALT 9697 234 175 89 5299 (55%) 4397 (45%)
Kategori Min Median Max Medel
Mini (max möjliga 120 p) 0 56 120 59
Benjamin (max möjliga 180 p) 3 75 180 79
Cadet (max möjliga 180 p) 0 71 180 75
Junior (max möjliga 180 p) 0 78 180 81
Senior (max möjliga 180 p) 8 80 180 83

Mini (1569 deltagare, 790 pojkar och 779 flickor)

PLATS Namn SKOLA KOMMUN POÄNG
1 3C, Alice Sunnerstaskolan UPPSALA 120
1 3D, Elsa Sunnerstaskolan UPPSALA 120
1 3D, Filippa Sunnerstaskolan UPPSALA 120
1 Andersson, Lucas Rinnebäcksskolan KÄVLINGE 120
1 Andersson, Simon Glasbergsskolan MÖLNDAL 120
1 Brorstad, Tilde Ånestadsskolan LINKÖPING 120
1 dongas, Theodor Lunds Montessorigrundskola LUND 120
1 Duarte, Noah Ånestadsskolan LINKÖPING 120
1 Forsberg, Elvin Lillgårdsskolan LINKÖPING 120
1 Ibrahimovic, Ilma Ånestadsskolan LINKÖPING 120
1 Ida, Caroline-Emilie Ängdala skola HÖLLVIKEN 120
1 Jonsson, Alma Småskolan LINKÖPING 120
1 k, Astrid Veta skola MANTORP 120
1 Liza, Astrid Ängdala skola HÖLLVIKEN 120
1 mckie, johanna stordammen UPPSALA 120
1 Nordgaard, Isabelle Ängdala skola HÖLLVIKEN 120
1 Nordkvist, Freja Vikingstad skola LINKÖPING 120
1 Palmqvist, Ingrid Nykils skola NYKIL 120
1 ramel, henrik Lunds Montessorigrundskola LUND 120
1 Simonsson, Konrad Ånestadsskolan LINKÖPING 120
1 Skibnewski, Aleksander Ånestadsskolan LINKÖPING 120
1 Thörner Vidinghoff, Stella Sunnerstaskolan UPPSALA 120
1 Tronarp, Oliver Ånestadsskolan LINKÖPING 120
1 Wahl, Simon Ånestadsskolan LINKÖPING 120
1 Östrand, Maja Tornlyckeskolan HÖGANÄS 120

Benjamin (3509 deltagare, 1763 pojkar och 1746 flickor)

PLATS Namn SKOLA KOMMUN POÄNG
1 Barsness, Alexander Rösjöskolan TÄBY 180
1 Linneros, Vira Brunnsskolan ÖREBRO 180
1 Nyrèn, Clara Täby Friskola TÄBY 180
1 Planmo, Leo Sågtorpsskolan SALTSJÖ-BOO 180
1 Romell, Oliver Vreta kloster VRETA KLOSTER 180
1 Svensson, Assar Resarö skola RESARÖ 180
1 Thulin, Linus Fredrikshovs slotts skola STOCKHOLM 180
1 Yousefi, Rickard Hagbyskolan LINKÖPING 180
9 Metelius, Ludwig Boo Gårds skola SALTSJÖ-BOO 172
9 Niklasson, Hannes Skeda LINKÖPING 172
9 Wigren, Marcus Söderfjärdsskolan VAXHOLM 172
9 Östring, Siri Christinaskolan LIDINGÖ 172
9 Öström, Ragna Vaxö skola VAXHOLM 172

Cadet (2409 deltagare, 1278 pojkar och 1131 flickor)

PLATS Namn SKOLA KOMMUN POÄNG
1 Bülow, Emma Arenaskolan LINKÖPING 180
1 Bäck, Adam Birgitta Sturk DANDERYD 180
1 Bäckstadi, Vidar Stordammens skola UPPSALA 180
1 Tolke, Hampus Skuru Skola NACKA 180
5 Björkwall, Lovisa Carlssonsskola STOCKHOLM 174
5 Ljungberg, Christian Carlssonsskola STOCKHOLM 174
5 Mohseni, Leon Igelboda skola SALTSJÖBADEN 174
8 Amanbaev, Adam Birgitta Sturk DANDERYD 168
8 Bosrup, Elsa Vårfruskolan LUND 168
8 Eriksson Westlund, Simon Sågtorpsskolan SALTSJÖ-BOO 168
8 Harström, Jonathan Björlandagården TORSLANDA 168
8 Holmberg, Elis Berzeliusskolan LINKÖPING 168
8 Kalhed, Alizia Malmslättsskolan, Tokarp LINKÖPING 168
8 Malmborg, Ludvig Ekängsskolan LINKÖPING 168
8 sandow, melker Stordammens skola UPPSALA 168
8 Svärd, Oskar Ebba Petterssons Privatskola VÄSTRA FRÖLUNDA 168
8 von Schenck, Birger Birgitta Sturk DANDERYD 168
8 Ärlebäck, Elias Berzeliusskolan LINKÖPING 168
8 Örnlid, Jakob Birgitta Sturk DANDERYD 168

Junior (1426 deltagare, 803 pojkar och 623 flickor)

PLATS Namn SKOLA KOMMUN POÄNG
1 Bergström, Thea Mörbyskolan DANDERYD 180
1 Burman, Kajsa Ebba Petterssons Privatskola VÄSTRA FRÖLUNDA 180
1 Yngvesson, Sara Solängskolan ÖRKELLJUNGA 180
4 Lindgren, Emmy Berzeliusskolan LINKÖPING 172
5 Bergkvist, Emil Berzeliusskolan LINKÖPING 171
5 Hägg, Oscar Berzeliusskolan LINKÖPING 171
5 Staudte, Elin Carlssons skola STOCKHOLM 171
8 Asp, Elsa kvarnbyskolan MÖLNDAL 168
8 Berg, Fredrik Mörbyskolan DANDERYD 168
8 Kalén, Elias Berzeliusskolan LINKÖPING 168
8 Karlsson, Oscar Berzeliusskolan LINKÖPING 168

Senior (783 deltagare, 665 pojkar och 118 flickor)

PLATS Namn SKOLA KOMMUN POÄNG
1 Ahlman Bohm, Jacob Minervagymnasium UMEÅ 180
2 Lindström, Oliver Minervagymnasium UMEÅ 171
3 Genell, Adam TIBBLE gymnasium TÄBY 168
3 Golic, Alexandru Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg 168
5 Liivak, Anton LBS Stockholm STOCKHOLM 164
6 Hjellström, Gustav Erik Dahlbergsgymnasiet JÖNKÖPING 160
6 Kylin, Jacob GTG GÖTEBORG 160
6 Stadler, Gilllis LBS Stockholm STOCKHOLM 160
9 Carson, Max Thorildsplans gymnasium STOCKHOLM 156
9 Ivarsson, Mikael NTI Gymnasiet Göteborg GÖTEBORG 156
9 Munoz, Christian TIBBLE gymnasium TÄBY 156