Resultat 2016

TOTALT deltog 9396 elever, 5156 pojkar och 4240 flickor

Kategori Deltagare Lärare Skolor Orter Pojkar Flickor
Mini 1608 65 50 26 824 (51%) 784 (49%)
Benjamin 3069 96 77 42 1566 (51%) 1503 (49%)
Cadet 2671 81 75 38 1425 (53%) 1246 (47%)
Junior 1335 33 30 21 725 (54%) 610 (46%)
Senior 713 21 19 16 616 (86%) 97 (14%)
TOTALT 9396 211 150 73 5156 (55%) 4240 (45%)
Kategori Min Median Max Medel
Mini (max möjliga 128 p) 3 68 128 67
Benjamin (max möjliga 180 p) 12 80 180 83
Cadet (max möjliga 180 p) 4 66 180 70
Junior (max möjliga 180 p) 3 64 180 67
Senior (max möjliga 180 p) 0 67 180 71

Mini (1608 deltagare, 824 pojkar och 784 flickor)

PLATS Namn Poäng Skola KOMMUN
1 Ahlberg, Modena 128 Slaka skola LINKÖPING
1 Andersson, Jeremia 128 Solängskolan ÖRKELLJUNGA
1 Busk, Carl 128 Blästadsskolan LINKÖPING
1 Carlsson, Felicia 128 Tanneforsskolan LINKÖPING
1 Dahlström, Oscar 128 Rinnebäcksskolan KÄVLINGE
1 Einemo, Melvin 128 Slaka skola LINKÖPING
1 Eklund, Isolde 128 Brunnbyskolan LJUNGSBRO
1 Fredlund, Malte 128 Krokslättsskolan MÖLNDAL
1 Hoff, Ellen 128 Blästadsskolan LINKÖPING
1 Holmberg, Jakob 128 Tanneforsskolan LINKÖPING
1 Isacsson, Isabella 128 Blästadsskolan LINKÖPING
1 Langer, Mille 128 Brunnbyskolan LJUNGSBRO
1 Larsson Nyberg, Klara 128 Eriksskolan UPPSALA
1 Mitchell, Morten 128 Sjöstadsskolan STOCKHOLM
1 Mohammadian, Julia 128 Lillgårdsskolan LINKÖPING
1 Morén, Arvid 128 Slaka skola LINKÖPING
1 Muskos, Elin 128 T1-skolorna Fridtunaskolan LINKÖPING
1 Olsson, Oliver 128 Brunnbyskolan LJUNGSBRO
1 Olsson, Wilmer 128 Slaka skola LINKÖPING
1 Otesttestig, Alvin 128 Småskolan LINKÖPING
1 Persson, Elsa 128 Sunnerstaskolan UPPSALA
1 Rapp, Moly 128 Björkö Friskola LJUNGSBRO
1 Ribendahl, Penny 128 Slaka skola LINKÖPING
1 Stenberg, Oliver 128 Eriksskolan UPPSALA
1 Vesterbacka, Vilmer 128 Slaka skola LINKÖPING
1 Widestrand, Ebba 128 Krokslättsskolan MÖLNDAL
1 Wikner, Signe 128 Slaka skola LINKÖPING
1 Yuksel, Filippa 128 Blästadsskolan LINKÖPING
1 Ångman, Ella Aline 128 Eriksskolan UPPSALA
1 Öfverberg, Tindra 128 Slaka skola LINKÖPING

Benjamin (3069 deltagare, 1566 pojkar och 1503 flickor)

PLATS Namn Poäng Skola KOMMUN
1 Bosrup, Elsa 180 Vårfruskolan LUND
1 Bui, Julia 180 T1-Skolorna LINKÖPING
1 Carlsson, Emilia 180 Ånestadsskolan F-6 LINKÖPING
1 Furuhjelm, Gustav 180 Tanneforsskolan LINKÖPING
1 Hedman, Linus 180 Slaka skola LINKÖPING
1 Stein, Arvid 180 Vårfruskolan LUND
1 Weilandus, Danialius 180 Skapaskolan HUDDINGE
1 Österberg, Erik 180 T1-Skolorna LINKÖPING
9 Magnusson, Sixten 176 Björnkärrsskolan LINKÖPING
10 Ahlberg, Adam 172 Slaka skola LINKÖPING
10 Mårtenson, Vidar 172 Gransäterskolan ENKÖPING
10 Riahi, Adrian 172 Täby Friskola TÄBY

Cadet (2671 deltagare, 1425 pojkar och 1246 flickor)

PLATS Namn Poäng Skola KOMMUN
1 Ahlberg, Fredrik 180 Täby Friskola TÄBY
1 Burman, Kajsa 180 Ebba Petterssons Privatskola VÄSTRA FRÖLUNDA
3 Hagelin, Selma 177 Mörbyskolan DANDERYD
3 Malmborg, Karl 177 Malmslättsskolan – Tokarp LINKÖPING
5 Holmberg, Elis 174 T1-Skolorna LINKÖPING
5 Munsin Ek, Anni 174 Berzeliusskolan LINKÖPING
7 Asp, Elsa 172 Kvarnbyskolan MÖLNDAL
8 Achram Nylander, Vincent 168 Edsbergsskolan SOLLENTUNA
9 Petersson, Axel 164 Berzeliusskolan LINKÖPING
10 Blixt, Moa 159 Edsbergsskolan SOLLENTUNA
10 Johansson, Naemi 159 Ebba Petterssons Privatskola VÄSTRA FRÖLUNDA
10 Åhman, Milles 159 Vårfruskolan LUND

Junior (1335 deltagare, 725 pojkar och 610 flickor)

PLATS Namn Poäng Skola KOMMUN
1 Ekholm, Fredrik 180 Mörbyskolan DANDERYD
2 Sandell, Erika 164 Täby Friskola TÄBY
3 Wadströmer, Zackarias 163 Berzeliusskolan LINKÖPING
4 Tancredi, Anton 159 Hjälmstaskolan VALLENTUNA
5 Green, Hampus 157 Berzeliusskolan LINKÖPING
6 Berglund, Siri 156 Folkungaskolan LINKÖPING
7 Sjödin, Linus 147 Hjälmstaskolan VALLENTUNA
8 Blixt, Marcus 146 Kvarnbyskolan MÖLNDAL
9 Nilsson Schultz, Mikaela 142 Mörbyskolan DANDERYD
10 Hägg, Oscar 141 Berzeliusskolan LINKÖPING
10 Rodebjer, Gustaf 141 Carlssonsskola STOCKHOLM

Senior (713 deltagare, 616 pojkar och 97 flickor)

PLATS Namn Poäng Skola KOMMUN
1 Avellan, David 180 Danderydsgymnasium DANDERYD
2 Ahlman Bohm, Jacob 168 Minervagymnasium UMEÅ
3 Grenfeldt, Mattias 164 Danderydsgymnasium DANDERYD
4 Dellwik, Thomas 162 Danderydsgymnasium DANDERYD
4 Rydberg, Arvid 162 Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
6 Hallin, Linnea 158 Hvitfeldtska gymnasiet Göteborg
7 Andersson, Felix 152 Baldergymnasiet SKELLEFTEÅ
7 Tyreman, Joseph 152 Danderydsgymnasium DANDERYD
9 Jakobsson, Edvin 147 Minervagymnasium UMEÅ
10 Radosavljevic, Lav 146 Danderydsgymnasium DANDERYD