Resultat 2015

TOTALT deltog 6206 elever, 3505 pojkar och 2701 flickor

Kategori Deltagare Lärare Skolor Orter Pojkar Flickor
Mini 1037 53 43 26 548 (53%) 489 (47%)
Benjamin 1550 55 49 30 772 (50%) 778 (50%)
Cadet 1798 63 57 34 974 (54%) 824 (46%)
Junior 1171 31 29 21 682(58%) 489 (42%)
Senior 650 22 21 17 529 (81%) 121 (19%)
TOTALT 6206 172 136 66 3505 (56%) 2701 (44%)
Kategori Min Max Medel Median
Mini (max möjliga 120 p) 6 120 63.1 64
Benjamin (max möjliga 180 p) 14 180 92.3 91.5
Cadet (max möjliga 180 p) 12 180 86.0 84
Junior (max möjliga 180 p) 14 180 90.5 90
Senior (max möjliga 180 p) 8 180 94.1 92

Mini (1037 deltagare, 548 pojkar och 489 flickor)

PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1 Hallén, Amanda 120 Toltorpsskolan MÖLNDAL
1 Nilsson, Albin 120 Framtidskompassen VELLINGE
1 Persson, Per 120 Brattåsskolan MÖLNDAL
1 Tesell, Seth 120 Navet ÖREBRO
5 L, Vilgot 116 Sågtorpsskolan SALTSJÖ-BOO
6 Li, Kaj 114 Toltorpsskolan MÖLNDAL
7 Geraldo, Simon 112 Slaka skola LINKÖPING
7 Gustafson, Viola 112 Slaka skola LINKÖPING
7 Haagen, Felix 112 Krokslättsskolan MÖLNDAL
7 Karlsson, Moa 112 Lackarebäcksskolan MÖLNDAL
7 Lindén, Theo 112 Slaka skola LINKÖPING
7 Muresan, Damen 112 Småskolan i Ljungsbro LJUNGSBRO
7 Pettersson, Linnea 112 Nygårdsskolan LINKÖPING
7 Rosander, Thea 112 Lackarebäcksskolan MÖLNDAL
7 Svensson, Tuva 112 CoderDojo Norrköping NORRKÖPING
7 Bronten, Neo 112 Sågtorpsskolan SALTSJÖ-BOO
17 Issa, Dego 109 Nygårdsskolan LINKÖPING
17 lundbladh, ellen 109 Svarteskolan YSTAD
17 pierrou, doris 109 Lackarebäcksskolan MÖLNDAL
17 Slotte, Zackarias 109 Sandtorpsskolan NORRKÖPING
17 Askerlund, Tyra 109 Brattåsskolan MÖLNDAL
17 Einemo, Melvin 109 Slaka skola LINKÖPING
17 Gifting, Melwin 109 Småskolan i Ljungsbro LJUNGSBRO
24 Fritshammar, Elsa 108 Slaka skola LINKÖPING
24 H, Jennifer 108 Åbymoskolan ÅBY
24 Hammar, Miko 108 Fridtunaskolan LINKÖPING

Benjamin (1550 deltagare, 772 pojkar och 778 flickor)

PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1 Kamsäter, Tomas 180 BMSL LUND
1 Lundström, Tilda 180 Eldesbergaskolan HALMSTAD
1 Holmberg, Elis 180 Fridtunaskolan LINKÖPING
4 Åhman, Milles 174 Vårfruskolan LUND
4 Skytte, Elsa 174 Vårfruskolan LUND
6 Johansson, Tage 169 Solangskolan ÖRKELLJUNGA
7 Abelin, Måns 168 Ålstensskolan STOCKHOLM
7 Geijer, Lisa Eva 168 Ålstensskolan STOCKHOLM
7 Brunander, Olle 168 BMSL LUND
7 schöllin, ville 168 CoderDojo Norrköping NORRKÖPING
7 Schedvin, Anya 168 Sågtorpsskolan SALTSJÖ-BOO
7 Toro Tapia, Isabella 168 Skapaskolan HUDDINGE
7 Saal, Jacob 168 Vårfruskolan LUND
7 Svegin, Robin 168 Vårfruskolan LUND
15 Hedin, John 167 Vårfruskolan LUND
16 Kalén, Hanna 164 Kärrdalsskolan GÖTEBORG
16 Rilbe, Simon 164 Kärrdalsskolan GÖTEBORG
16 Korbuly, Adrian 164 Lackarebäcksskolan MÖLNDAL
19 Sköld, Elin 163 Svärtingehus SAKNAS
20 Österberg, Erik 162 T1-Skolorna LINKÖPING
21 Utter, Patric 160 Ånestadsskolan LINKÖPING
21 Odheim, Lowe 160 Ekkälleskolan LINKÖPING
21 Houe Gustafsson, Anna 160 Glasbergsskolan MÖLNDAL
24 Ling, Ludvig 157 Lackarebäcksskolan MÖLNDAL
24 Croon, Filippa 157 Sörängs skola BOLLNÄS
24 Mattsson, Axel 157 Vårfruskolan LUND

Cadet (1798 deltagare, 974 pojkar och 824 flickor)

PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1 Ulltjärn, Bianca 180 Elsa Brändströms skola LINKÖPING
1 Bogren, Kajsa 180 Fribergaskolan DANDERYD
1 Lentell, Erik 180 Fribergaskolan DANDERYD
1 Asp, Elsa 180 Glasbergsskolan MÖLNDAL
5 Sara Yngvesson 175 Solängskolan ÖRKELLJUNGA
6 Erikson, Viking 174 Sjöstadsskolan STOCKHOLM
7 Moverare, Karl 172 Berzeliusskolan LINKÖPING
8 Luttropp, Fredrik 166 Berzeliusskolan LINKÖPING
8 bilk, william 166 Viktor Rydbergs skola Vasastan STOCKHOLM
10 Blom, Martina 164 Berzeliusskolan LINKÖPING
10 Farnebäck, Clara 164 Berzeliusskolan LINKÖPING
10 Wallberg, Felix 164 Fribergaskolan DANDERYD
10 flyg, miranda 164 Gärdesskolan STOCKHOLM
10 Enström, Aron 164 råsslaskolan NORRKÖPING
10 Ekenberg, Max 164 Västra Berga skola HELSINGBORG
16 Svensson, Emma 163 Framtidskompassen Vellinge VELLINGE
16 Fogelström, Cornelia 163 Gärdesskolan STOCKHOLM
16 aeriksson, Alexander 163 Milstensskolan TÄBY
19 Vazquez Syren, Samuel 162 Karlbergsskolan KÖPING
20 Green, Hampus 161 Berzeliusskolan LINKÖPING
20 Heiman, Alice 161 Sjöstadsskolan STOCKHOLM
22 Lindén, Klara 160 CoderDojo Norrköping NORRKÖPING
22 Ekström, Henrik 160 Eketånga Montessoriskola HALMSTAD
22 Liu, Alexander 160 Fribergaskolan DANDERYD
22 Tillman, Arvid 160 Fribergaskolan DANDERYD
22 Eineborg, Egill 160 Sjöstadsskolan STOCKHOLM

Junior (1171 deltagare, 682 pojkar och 489 flickor)

PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1 Johansson, Linda 180 Berzeliusskolan LINKÖPING
1 Lindström, Oliver 180 Minervaskolan UMEÅ
3 Batra, Sagar 172 Berzeliusskolan LINKÖPING
3 Skagerhult, Edvin 172 Berzeliusskolan LINKÖPING
5 Rooth, Emelie 168 Fribergaskolan DANDERYD
5 Sjödin, Loke 168 Gärdesskolan STOCKHOLM
7 Modorato, Patrik 164 Berzeliusskolan LINKÖPING
7 Sundelin, Axel 164 Berzeliusskolan LINKÖPING
7 Dahl, Axel 164 Fribergaskolan DANDERYD
7 Svetsnoff, Alexander 164 Funäsdalens skola FUNÄSDALEN
7 Bengtsson, Filip 164 Getingeskolan HALMSTAD
7 Backlund, Julia 164 Int. Eng. skolan Karlstad KARLSTAD
13 Persson, Gustav 162 Frostaskolan HÖRBY
13 Edberg, Emeliwe 162 Gröndalsskolan VÄRNAMO
15 tranborg, ossian 160 Framtidskompassen Västra Ingelstad VELLINGE
15 Bjuréus, Elin 160 Int. Eng. skolan Karlstad KARLSTAD
17 Moberg, Lisa 159 Ånestadsskolan LINKÖPING
17 Grassman, Julia 159 Södermalmsskolan STOCKHOLM
19 Nilsson, Axel 158 Mörbyskolan DANDERYD
20 Frenger, Smilla 156 Berzeliusskolan LINKÖPING
20 Wadströmer, Zackarias 156 Berzeliusskolan LINKÖPING
20 Däckfors, Rafael 156 Fribergaskolan DANDERYD
20 Hammarbäck, Johannes 156 Fribergaskolan DANDERYD
20 Hansson, Felix 156 Fribergaskolan DANDERYD
20 Ljungberg, Ludvig 156 Fribergaskolan DANDERYD
20 Karlsson, Simon 156 Mörbyskolan DANDERYD
20 Kullered, Ella 156 Värgårdsskolan KISA
20 Sandberg, Arvid 156 Värgårdsskolan KISA

Senior (650 deltagare, 529 pojkar och 121 flickor)

PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1 Rostvall, Marika 180 Danderydsgymnasium DANDERYD
1 Tyreman, Joseph 180 Danderydsgymnasium DANDERYD
1 Wärn, David 180 Danderydsgymnasium DANDERYD
4 Johansson, Carl 172 Hvitfeldtska gymnasiet GÖTEBORG
4 mahfoodh, saleh 172 Minerva gymnasium UMEÅ
6 Agestam, Johannes 168 Danderydsgymnasium DANDERYD
6 Blikstad, Joakim 168 Danderydsgymnasium DANDERYD
6 Andrésen, Anton 168 Erik Dahlbergsgymnasiet JÖNKÖPING
6 Edlund, Filip 168 Tibble gymnasium TÄBY
10 Nilsson, Adam 164 Baldergymnasiet SKELLEFTEÅ
10 Bergström, Axel 164 Forsmarks skola ÖSTHAMMAR
10 van Doorn, Joel 164 Västerviks Gymnasium VÄSTERVIK
10 Westerlund, Lilian 164 Västerviks Gymnasium VÄSTERVIK
14 Jonsson, Anton 156 Baldergymnasiet SKELLEFTEÅ
14 Avellan-Hultman, David 156 Danderydsgymnasium DANDERYD
14 Wickström, Carina 156 Ebersteinska Gymnasiet NORRKÖPING
14 Wigert, Daniel 156 Erik Dahlbergsgymnasiet JÖNKÖPING
14 Anduri, Måns 156 Hvitfeldtska gymnasiet GÖTEBORG
14 Jansson, Julia 156 Hvitfeldtska gymnasiet GÖTEBORG
14 Unnerfelt, Lucas 156 Hvitfeldtska gymnasiet GÖTEBORG
14 Söderblom, Emil 156 LBS Stockholm ENSKEDEDALEN
22 Brunnegård, Joel 152 Baldergymnasiet SKELLEFTEÅ
22 Höljfors, Jakob 152 Brinellgymnasiet NÄSSJÖ
22 Sandblom, Svante 152 Danderydsgymnasium DANDERYD
22 Sellstedt, Victor 152 Danderydsgymnasium DANDERYD
22 von Scheele, Erik 152 Erik Dahlbergsgymnasiet JÖNKÖPING
22 Hellsten, Hampus 152 LBS Stockholm ENSKEDEDALEN
22 Stålbom Warg, Rasmus 152 Nynäshamns Gymnasium NYNÄSHAMN
22 Lundin, Emil 152 TIS Lidköping LIDKÖPING