Resultat 2014

TOTALT deltog 7059 elever, 3933 pojkar och 3126 flickor

Kategori Deltagare Lärare Skolor Orter Pojkar Flickor
Mini 1148 61 42 37 565 (49%) 583 (51%)
Benjamin 1499 54 51 41 767 (51%) 732 (49%)
Cadet 2045 62 60 43 1116 (55%) 929 (45%)
Junior 1701 39 37 31 924(54%) 777 (46%)
Senior 666 22 22 20 561 (84%) 105 (16%)
TOTALT 7059 189 150 92 3933 (56%) 3126 (44%)
Kategori Min Max Medel Median
Mini (max möjliga 116 p) 0 116 56.5 52
Benjamin (max möjliga 216 p) 16 200 94.9 93
Cadet (max möjliga 216 p) 11 202 94.0 91
Junior (max möjliga 216 p) 5 216 101.4 97
Senior (max möjliga 216 p) 12 216 108.5 108

Mini (1148 deltagare, 565 pojkar och 583 flickor)

PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1  Andersson, Isak  116  Esperedsskolan  OSKARSTRÖM
1  Angelhoff, Isabelle  116  Ekängsskolan  LINKÖPING
1  Bucklin, Neo  116  Bäckeskolan  BÄCKEFORS
1  Demasure, William  116  Siljansnäs skola  SILJANSNÄS
1  Gotenstam, Hampus  116  Småskolan i Ljungsbro  LJUNGSBRO
1  Heller, Mirelle  116  Skapaskolan  HUDDINGE
1  Hovdal, Simon  116  Furulidsskolan  SÄRÖ
1  Jansson, Olivia  116  Lunds Montessorigrundskola  LUND
1  Johansson, Tage  116  Solängskolan  ÖRKELLJUNGA
1  Klasson, Hilma  116  Runnerydsskolan  NÄSSJÖ
1  Knutsson, Max  116  Siljansnäs skola  SILJANSNÄS
1  Kullman Larsson  116  Lindöskolan  KALMAR
1  Lasson, Nils  116  Siljansnäs skola  SILJANSNÄS
1  Malmborg, Ludvig  116  Ekängsskolan  LINKÖPING
1  Nygårds, Amanda  116  Siljansnäs skola  SILJANSNÄS
1  Örtengren, Meja  116  Ekängsskolan  LINKÖPING
1  Petersson, David  116  Lunds Montessorigrundskola  LUND
1  Ruthström, Agnes  116  Esperedsskolan  OSKARSTRÖM
1  Rylander, Mona  116  Lindöskolan  KALMAR
1  Sandelin, Julia  116  Lackarebäcksskolan  MÖLNDAL
1  Stjärnberg, Alice  116  Ekängsskolan  LINKÖPING
1  Trolle, Malva  116  Lunds Montessorigrundskola  LUND
1  Willny, Zacharias  116  Bohusskolan  BOHUS

Benjamin  (1499 deltagare, 767 pojkar och 732 flickor)

 PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1 Heiman, Alice 200 Sjöstadsskolan STOCKHOLM
2 Lindgren, Albin 191 Sjöstadsskolan STOCKHOLM
3 Achram Nylander, Vincent 188 Futuraskolan Hertig Karl SOLLENTUNA
3 Ek, Olle 188 Nytorpsskolan RÖNNINGE
3 Höög, Edvin 188 Hagbyskolan LINKÖPING
3 Lindqvist, Andre 188 Euroschool LINKÖPING
3 Nordblom, Felix 188 Nytorpsskolan RÖNNINGE
7 Fahlén, Emelie 186 Björklinge skola BJÖRKLINGE
8 Asp, Elsa 184 Glasbergsskolan MÖLNDAL
8 Öqvist, Erik 184 Sörängs skola BOLLNÄS
8 Sundell, Linus, 184 Sjöstadsskolan STOCKHOLM

Cadet (2045 deltagare, 1116 pojkar och 929 flickor)

 PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
 1 Lindskog, Hedda  202 Edsbergsskolan SOLLENTUNA
 2 Ek, Simon  200 Withalaskolan VETLANDA
 2 Syren Vazquez, Samuel  200 Karlbergsskolan KÖPING
 2 Wadströmer, Zackarias  200 Berzeliusskolan LINKÖPING
 5 Carlstedt, Pontus  199  Vinstagårdsskolan VÄLLINGBY
 6 von Wachenfeldt, Erik  198  Berzeliusskolan LINKÖPING
 7 Ekholm, Fredrik  196  Mörbyskolan DANDERYD
 8 bäverström gottfridsson, jakob  190  Sjöstadsskolan STOCKHOLM
 8 Gustav, 7D  190  Fäladsgården LUND
 10 Roitto, Agnes  189  Fridtunaskolan LINKÖPING

Junior (1701 deltagare, 924 pojkar och 777 flickor)

 PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola KOMMUN
1 Järvinen, Adam 216 Berzeliusskolan LINKÖPING
1 Mellstig, Erik 216 IES Karkstad KARLSTAD
1 Otterheim, Linnéa 216 Milstensskolan TÄBY
4 Sundsvik, Gustav 213 Mörbyskolan DANDERYD
5 Elandsson, Edvin 210 Spånga grundskola SPÅNGA
6 Karlsson, Ludwig 208 Minervaskolan UMEÅ
7 Josephson, Alice 207 Böskolans friskola GÖTEBORG
8 Ahlman Bohm, Jacob 204 Minervaskolan UMEÅ
9 Udd, Emma 204 Milstensskolan TÄBY
9 Werner, Lukas 204 Minervaskolan UMEÅ

Senior (666 deltagare, 561 pojkar och 105 flickor)

 PLATS Namn Poäng Tid (min) Skola Kommun
1 Jakobsson, Amanda 216 Minervagymnasium UMEÅ
1 Ribom, Johan 216 Upplands-Brogymnasiet KUNGSÄNGEN
3 Wärn, David 208 Danderydsgymnasium DANDERYD
4 Thorén, Björn 200 Danderydsgymnasium DANDERYD
4 Stålbom Warg, Rasmus 200 Nynäshamns Gymnasium NYNÄSHAMN
4 Vikström, Axel 200 Minervagymnasium UMEÅ
4 Gustafsson, Rasmus 200 Väsby Nya Gymnasium UPPLANDS VÄSBY
8 Blikstad, Joakim 192 Danderydsgymnasium DANDERYD
8 Hedquist, Vilhelm 192 Erik Dahlbergsgymnasiet JÖNKÖPING
8 Elofsson, Vilhelm 192 Upplands-Brogymnasiet KUNGSÄNGEN